ONEIDA COUNTY
Part of the WIGenWeb Project

Keeping Internet Genealogy Free

Photo of Resort

Directories   A-B   C-D   E-F    G-H    I-J   K-L    M-N    O-Q    R-S    T-V    W-Z  

Rhinelander City Directory 1912-1913

Adams John E., lab, 510 Thayer.
Adams Margaret, dom 235 Anderson.
Adams Simon, lab, 548 Thayer.
Adams Wm., lab, 33 N. Stevens.
Ajeska Anton, lab, 215 N. Stevens.
Aker Inez, dressmkr, 518 Carr.
Alban Helen, mus tchr, 6 N. Pelham.
Alban S. H. Postmaster, 6 N. Pelham.
Albrandt Carl, lab, 734 Carr.
Alderson Victor A., carp, 7 S Brown
. Alexander Albert, lab, 724 Wabash.
Alexander Frank, painter, 815 Margaret.
Alexander Harry, lab, 609 Arbutus.
Alexander Richard, lab, 724 Wabash.
Alhambra Buffet, Jule Demars prop, 117 S. Brown
Allen Harriet, Public Librarian, 4 N. Oneida av.
Allie Jos., lab, 6 Lake.
Allie Wm., lab, 6 Lake.
Alme Thos., lab, 422 Messer.
Alpine Hotel, M. Dolan prop. 235 Anderson.
Alpson Christ, lab, 138 S. Brown
Alvord Stanley, traf mfg Mason-Donaldson, 109 E. Park.
American Express Co., Warren V. Reed agt, 136 S. Brown.
Ames Geo., exc contr, 633 Arbutus.
Anderle Fred, 204 Atlantic.
Anderson Amelia, dom, 108 N Brown.
Anderson Andrew, lab, 224 Thayer.
Anderson Andrew, lab, 3 N. Brown.
Anderson Anton, lab, 3 N. Brown.
Anderson Chas A, foreman B B Lath Mill, 421 Alban.
Anderson Christ, lab, 625 Coon.
Anderson Douglas, Publisher Rhinelander City Directory, Rapids House.
Anderson Edward, lab, 816 Wabash.
Anderson Fred, lab, 1103 Eagle.
Anderson Fred, lab, 235 Anderson.
Anderson Gertrude, dressmkr, 909 Keenan.
Anderson Grace, dom, 134 S. Stevens.
Anderson Gust, lab, 515 Messer.
Anderson Hans, gen store, 1 S Brown, res 1 S. Brown.
Anderson Jennie, student, 816 Wabash.
Anderson John, lab, 3 N. Brown.
Anderson John, lab, 421 N. Stevens.
Anderson John, lab, 522 Messer.
Anderson John, lab, 816 Eagle.
Anderson John, btdr, 109 W. Rives.
Anderson Morris, ckl, 1 1-2 S Brown.
Anderson Oget, 1 S. Brown.
Anderson Oliver, hd sawyer, 909 Kennan.
Anderson Osborne, bkpr, 816 Wabash.
Anderson Otto, lab, 138 S. Brown.
Anderson Samuel, cigar factory 4 S. Brown, res same.
Anderson Swan, lab, 212 Messer.
Anderson Trigie, lab, 816 Wabash.
Anker Dewey, mgr Fuller House, 115 S. Stevens.
Annis Anna (wid Lewis), 227 N. Brown.
Antoniwitz Frank, lab, 113 W. Rives.
Arcand Ephrem, lab, 614 Keenan.
Arlington Hotel, 129-133 S. Brown.
Armory, Co L Wis Nat Guard, 15 S Stevens.
Armour & Co, J. H. Morgan loc mgr, cor Davenport & Anderson.
Armstrong Jay, carp, 1003 Keenan.
Arnold Byron V, clk, 10 N Baird av.
Arnold Frederick C, clk P M, 134 S Stevens
. Ashton Maude, bkpr Rbs, 175 S Oneida av.
Ashton S H, mgr Western Union Tel Co, 15 W. Davenport, res 27 N Pelham.
Ashton W E, Cashier First Nat Bank, 175 S Oneida.
Asmundsen Chas, undersheriff, 225 Clark.
Aspelin John, lab, 686 Thayer.
Aston Louis, lab, 222 Thayer.
Ault Georgiana, sten, 204 E King.
Averill Wm, lab, 426 Conro.
Backe Eric, lbr gdr, 933 Mason
. Backstrom Aug, lab, 1028 Pinos.
Backstrom Axel, lab, 1028 Pinos.
Backstrom Chas, lbr inspr, 614 Mason
. Backstrom Gust, lab, 1028 Pinos.
Bacon,Geo, lab, Vaughn.
Badger A S Lbr Co, Louis Nave mgr, 1202 Thayer.
Baginski Andrew, lab, 115 W Rives.
Bailey Bessie, 1134 Olson.
Bailey J H, lab, 1134 Olson.
Baker James M, prop Cigar Factory 7 E King, res 7 E King.
Ball Chas, mgr Danielson & Pierce Lbr Co, 28 N Oneida.
Ball Delia (wid W F), 815 Keenan.
Ballard Chas, lab, 402 Rib.
Balluskie Andrew, lab, 415 Lake.
Baptist Church, 123 N Brown.
Baraba Paul, lab, 645 Mason.
Barber Hiram, 610 Keenan.
Barber Melford, lab, 610 Keenan.
Baribeau Rose (wid Peter), 118 W Rives.
Baribeau Theo, lab, 307 S Pelham.
Baril Albert, 603 Keenan.
Barlow John, 304 N Stevens.
Barlow Louise, 304 N Stevens.
Barlow Molly, 304 N Stevens.
Barnes-Weesner Agency, insurance, collections, real ester, loans, 34 S Brown.
Barnes Chas, propr Herald Print Shop, res 34 N Oneida av.
Barnes John, Justice Wis Supreme Court, 4 S Pelham.
Barnes Ruth, 110 S Pelham.
Barney Alvord, mgr City Meat Market, 715 Margaret.
Barney Jos, cont and builder, 103 W Harvey.
Bartman Frank, painter, 138 S Brown.
Barwick August, lab, 309 N Stevens.
Barwoski Anton, lab, 422 S Stevens.
Bastian Helen, comp, 669 N Brown.
Bastian Lottie (wid Hhinehart), 669 N Brown.
Bates C H, carp, 303 Thayer.
Bauer Michael, lab, 1016 Keenan.
Beals Harry, lather, 721 Keenan.
Beaulieu Geo, lab, 1227 Minola.
Beaulieu John, lab, 1227 Minola.
Behm Chas, blksmth, 235 Anderson.
Belanger Chas, painter, 404 Gardner.
Belanger Goldie, app milliner, 403 Gardner.
Belanger Simon, fireman, 403 Gardner.
Belanger Theo, lab, 404 Gardner.
Belanger Thos, lab, 404 Gardner.
Belky Paul, lab, 828 Mason.
Bell Molly (wid Edwin), 123 Mercer.
Bellamy Blanche, student, 1022 Dorr.
Bellamy H G, painter, 1022 Dorr.
Bellamy Verna, student, 1022 Dorr.
Bellile Chas, btdr, 210 E Anderson.
Bellile Louis, Dray and Parcel Delivery, 602 Randall.
Bellisle Isadore J, lab, 220 S Stevens.
Bellow Aldred, lab, 534 Thayer.
Benson & Lehne (Chas Benson, Hans Lehne) blksmith, 13 W. King
Benson Chas (Benson & Lehne), 821 Margaret.
Benson Ludwig, lab, 1028 Mason.
Bentley Chester, lab, 733 Carr.
Bentley Jerry, lab, 512 Coon.
Berg C K, carp, 686 Mason.
Berg Ernest, lab, 1114 Olson.
Berg Herman, lab, 3 N Brown.
Berg Lena, 686 Mason.
Berg Martin, gamewarden, telephone, 1114 Olson.
Berg Victoria, 1114 Olson.
Berg Vincent, lab, 834 Thayer.
Bergner Herbert, lab, 410 Phillip.
Berndt Emmanuel, 403 Mill.
Bertram Rev Francis, 125 E King
Bertrand Alexander, lab, 628 Arbutus.
Bertrand Jos, cond Soo, 628 Arbutus.
Besaw Herbert, pressman, 33 N Oneida av
Bestrom Sarah, 1010 Mason.
Bibby Elizabeth, student, 303 Lincoln.
Bibby Frank, carp and contr, 303 Lincoln.
Bigelow Chas, lab, 446 N Brown.
Bigelow Frances, 19 N Stevens.
Bigelow Theo, prop Clifton House, 309 W Edgar.
Bijou Theatre, P. J. Hanson mgr, 12 W Davenport.
Billings Levi, Co Judge, 225 E Rives.
Billings Lola, tchr, 225 E Rives.
Bindara Leo, lab, 3 Lake.
Bing Miss N J, visiting nurse, 109 S Pelham.
Birkholz A, cobbler, 605 N Brown.
Bishop Edith (wid Geo), 125 S Pelham.
Bishop Lucille, 125 S Pelham.
Bixby Mae (wid Louis), 822 Margaret.
Bjork John, lab, 3 N Brown.
Blaisdell G W., 904 Arbutus.
Blaisdell J W, clk 904 Arbutus.
Blaisdell Sarah, chief tel opr, 904 Arbutus.
Blaesius Herbert, lab, 912 S Oneida av.
Blitsch Adolph, btdr, 128 E Anderson.
Blitsch Chas, lab, 128 E Anderson.
Blomdahl Chas, lab, 675 N Brown.
Blomdahl Edith, student, 675 N Brown.
Bloom Fred, loc eng, 609 Keenan.
Bloom Joh, eng, 924 Randall.
Bock Anna, dom, 921 Arbutus.
Bock Edna, tchr, 221 Lincoln.
Bock H C, mason contr, 221 Lincoln.
Bock Winifred, tchr, 221 Lincoln
Boettger Gustaf, bakery 17 S Brown, res 218 W Frederick
Bohm Fred, lab, 320 N Stevens.
Bolin John, lumberman, 218 W Frederick
Bolstad Peter, lab, 138 S Brown.
Boncher Mary, 698 Mason.
Boncher Victor, blksmith, 698 Mason.
Bonk Julius, lab, 403 Mill.
Bonneau John, lab, 704 Mason.
Bonneau Jos, lab, 317 Messer.
Bonneau Stella, ofc girl, 317 Messer
Bonnie Edward, plumber, 129 Alban.
Bonnie Mary (wid Nelson), 621 N Brown
Bonnie May, tchr, 621 N Brown.
Bonnie Octave, lab, 615 N Brown.
Bon Ton Parlor, ice cream and confectionery, 22 S Brown.
Booth Fred, lab, 815 Bruner.
Borda Frank, electr, 128 S Brown
Borgen Enard, lab, 667 Mason.
Born Theo, clothes cleaner, 124 S Brown
. Bosquette Geo F, scaler, 116 E Anderson.
Bouffiou Arthur, lab, 666 Alban.
Bouffiou Chas, lab, 673 Mason.
Bouffiou Elie, lab, 673 Mason.
Bouffiou Jos, lab, 673 Mason.
Bouffiou Katherine (wid Joseph), 673 Mason.
Boycal Helen, maid, 16 N Pelham.
Boyce E W, Rhinelander Lighting Co, 234 Clark.
Boyce Marie, 234 Clark.
Boyce Willard, foreman Woodroom P M, 234 Clark
Braeger Ella, 227 Grant.
Braeger H C, Mayor, 227 Grant.
Braeger Milton P, scaler, 227 Grant.
Braeger Walter, student, 227 Grant.
Brenel Robert, com trav, 123 Mercer.
Briggs A E, mech, 15 E Harvey.
Brisky Otto, lab, 138 S Brown.
Brochu Geo, lab, 410 Thayer.
Bronk Tillie, 126 S Brown.
Bronk Jos, btdr, 126 S Brown.
Bronk Josephine (wid Michael), prop Hilber Mouse, 126 S Brown
Bronson C D, bookstore and news depot 106 S Brown, res 121 S Pelham.
Broulette Mose, carp, 633 Keenan.
Brower Florence, 215 Dahl.
Brown Alexander, saloon, 132 S Brown, res same.
Brown A W (Brown Bros), 108 N Brown.
Brown Allen C, student, 9 E Frederick.
Brown Bros Lbr Co (A W Brown pres, E O Brown sec) lumber and lands
102-4 S Brown.
Brown chas L., lab, 1336 River.
Brown Dorothy E, student, 9 E Frederick
Brown Edith, 108 N Brown.
Brown, Edna M, 9 E Frederick.
Brown E O, (Brown Bros Lbr Co), 209 E Frederick.
Brown Helen, 25 E Frederick.
Brown Land & Lbr Co (Luther E Brown, Webster A Brown), mnfrs and wholesalers lumber, ofc 34 S Brown.
Brown Luther, (Brown Land & Lumber Co), res 108 N Brown
Brown May, 25 E Frederick.
Brown Otto, lab, 563 W Davenport.
Brown Raymond, student, 108 N Brown.
Brown Richard M, student, 9 E Frederick.
Brown Walter D (Rhinelander Builders' Supply Co), res 232 Grant.
Brown Webster A (Brown Land & Lumber Co), 108 N Brown.
Brown Webster E (Brown Bros Lbr Co), 9 E Frederick.
Browne Paul, real estate, loans, insurance, law, 18 W Davenport, res 221 Atlantic.
Browne Mae, 221 Atlantic.
Brunelle Louis, tel opr, 109 S Pelham.
Brunelle Wm., 686 Mason.
Brunette Jos, lab, 722 Wabash.
Bruns Jos, supt rfrgr plant, 251 Kemp.
Brush Robert, lab, 903 Margaret.
Bruso Geo, drayman, 127 Mercer.
Brusoe L, drayman, 679 Mason.
Bruso Peter, drayman, 127 Mercer.
Bryant Frank, 33 N Pelham.
Bryant Mabel, 33 N Pelham.
Bryant Ross E, 33 N Pelham.
Buck A D, mason, 119 Mercer.v Buck Margaret, dom, 204 Clark.
Buckbee Mrs A, 409 Dahl.
Buckley Julia (wid John), 211 S Brown.
Buckley Michael, cook, 923 Keenan.
Bullian Jerome, lab, 1221 River.
Bullock D P, ins agt, 26 E Anderson.
Bundy Lbr Co, E N Morrill mgr, 4 W Davenport.
Burbie Clifford, lab, 1109 Eagle.
Burbie Emerick, pipeman, 668 Mason
Burbie Wm, lab, 1109 Eagle.
Burns Thos R, lab, 126 S Brown.
Burrows Ben, 522 S Pelham.
Bush Amelia (wid Jos), 120 Spruce.
Bushnell H. L, printer, 633 Keenan.
Bushnell Blanche M, 633 Keenan.
Busk Axel, lab, 828 Mason.
Buske Jos, salesman, 328 Dahl.
Buslett Lillian, tchr, 209 N Stevens.
Buslett, Nels, lab, 209 N Stevens.
Byrns Arthur, lab 722 Randall.

Back to Top of Page



HOME |  Bio-Index |  Books |  Census |  Cemetery |  Directories |  Genealogy Soc. |  Historical Soc. |  History |  Libraries |  Maps |  Obits |  Municipalities |  Newspapers |  Surnames |  Vital Records | 



[an error occurred while processing this directive]



last edited 12 Nov 2009